Początkujący przedsiębiorca może prowadzić swoją firmę na preferencyjnych zasadach
Osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą często obawiają się, że koszty jej prowadzenia będą znacznie przewyższać uzyskiwane przychody. Koszt, który co miesiąc znacznie obciąża kieszenie przedsiębiorców, stanowią m.in. obligatoryjne składki na ubezpieczenia społeczne. AGATA KOWALIK
Do założenia swojej firmy zniechęca także duży stopień skomplikowania regulacji prawnych, dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa, w tym prawa podatkowego, oraz wysokość sankcji za naruszenie przepisów.
Ustawodawca, chcąc rozwiać tego rodzaju obawy i zachęcić do założenia własnego biznesu, wprowadził dla osób zakładających działalność gospodarczą różnego rodzaju preferencje.
Ulga na start
Jednym z uprawnień przewidzianych przez ustawodawcę jest tzw. ulga na start, która umożliwia niepłacenie składek na ubezpieczenia społeczne przez przedsiębiorcę, który dopiero rozpoczyna działalność. Zgodnie z przepisami Prawa przedsiębiorców może on nie podlegać temu obowiązkowi przez okres sześciu miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej. Należy zwrócić przy tym uwagę, że chodzi tu o pełne miesiące kalendarzowe. W związku z tym w sytuacji, w której rozpoczniemy działalność w innym dniu niż pierwszy dzień miesiąca, okres ten może ulec wydłużeniu do prawie siedmiu miesięcy.
Z ulgi tej mogą również skorzystać wszyscy, którzy w przeszłości mieli już własną firmę, ale od czasu jej zamknięcia albo zawieszenia minęło co najmniej 60 miesięcy.
„Ulga na start" nie dotyczy natomiast osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, wykonujących działalność dla byłego pracodawcy, na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta